25ZLG330MEFC10X12.5
25ZLG330MEFC10X12.5
25ZLG330MEFC10X12.5
Rubycon
ZLG 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.43A 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
SOT-23
25ZLG330MEFC10X12.5 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 20 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Number of Pins 2
Dielectric MaterialAluminium
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Series ZLG
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
Capacitance 330μF
Voltage - Rated DC 25V
Lead Pitch 5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lead Diameter 600 μm
Voltage 25V
Lifetime @ Temp 4000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 3μA
Ripple Current1.43A
Polarization Polar
Life (Hours) 4000 hours
Impedance27mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 786.5mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.43A @ 100kHz
Diameter 10mm
Height 12.5mm
Height Seated (Max) 0.551 14.00mm
Radiation HardeningNo
REACH SVHC Unknown
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:39577 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
25ZLG330MEFC10X12.5 Product Details
25ZLG330MEFC10X12.5 Overview
Ripple current at full charge is 1.43A @ 100kHz.If the charge is low, ripple current is 786.5mA @ 120Hz.Sitting height (Max) should not exceed 0.551 14.00mm.A voltage of 25V DC operates this capacitor.It is recommended that the operating temperature be kept at -40°C~105°C to achieve high efficiency.
25ZLG330MEFC10X12.5 Features
the ripple current is 1.43A @ 100kHz.
the ripple current is 786.5mA @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 25V
an operating temperature of -40°C~105°C