UPJ2G2R2MPD
UPJ2G2R2MPD
UPJ2G2R2MPD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 400volts 2.2uF 10x15 20% 5LS
SOT-23
UPJ2G2R2MPD Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Published 2015
Series UPJ
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 2.2μF
Voltage - Rated DC 400V
Lead Pitch 5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 128μA
Ripple Current28mA
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Tan Delta 0.25
Ripple Current @ Low Frequency 28mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 44.8mA @ 10kHz
Diameter 10mm
Height 15mm
Height Seated (Max) 0.650 16.50mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:26613 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UPJ2G2R2MPD
The UPJ2G2R2MPD from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 400volts 2.2uF 10x15 20% 5LS.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C