UVK2C220MPD1TD
UVK2C220MPD1TD
UVK2C220MPD1TD
Nichicon
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL
SOT-23
UVK2C220MPD1TD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 12037 items
Specifications
Name Value
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -40°C~85°C
Packaging Cut Tape (CT)
Published 2015
Series UVK
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 160V
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 22μF
Packing Method AMMO PACK
Terminal Pitch 5mm
Lead Pitch 5.0038mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.197 5.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 160V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 0.2408mA
Ripple Current 130mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 130mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 208mA @ 10kHz
Diameter 10mm
Height Seated (Max) 0.551 14.00mm
Length 12.5mm