UVK2A332MRD
UVK2A332MRD
UVK2A332MRD
Nichicon
UVK 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.9A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 12.4968mm Radial, Can
SOT-23
UVK2A332MRD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 933 items
Specifications
Name Value
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -40°C~85°C
Packaging Bulk
Published 2012
Series UVK
Size / Dimension 0.984Dia 25.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 3300μF
Voltage - Rated DC 100V
Terminal Pitch 12.5mm
Lead Pitch 12.4968mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.492 12.50mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 9.9mA
Ripple Current 2.9A
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.14
Ripple Current @ Low Frequency 2.9A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.335A @ 10kHz
Diameter 25mm
Height Seated (Max) 2.047 52.00mm
Length 50mm
Quantity Unit Price Ext. Price
UVK2A332MRD Product Details
UVK2A332MRD Overview
With a full charge, the ripple current is 3.335A @ 10kHz.The ripple current is 2.9A @ 120Hz at the lowest charge.The height seated (Max) should be kept below 2.047 52.00mm.Rated DC voltage is 100V for this capacitor.The operating temperature should be maintained at -40°C~85°C for high efficiency.
UVK2A332MRD Features
the ripple current is 3.335A @ 10kHz.
the ripple current is 2.9A @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 100V
an operating temperature of -40°C~85°C