LNX2V182MSEF
LNX2V182MSEF
LNX2V182MSEF
Nichicon
LNX 1800μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 5.6A 2.008Dia 51.00mm -25°C~85°C Polar 21.9964mm Radial, Can - Screw Terminals
SOT-23
LNX2V182MSEF Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 21 Weeks
Mount Chassis Mount
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Terminal Shape BINDING POST
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-25°C~85°C
PackagingBulk
Published 2015
Series LNX
Size / Dimension 2.008Dia 51.00mm
Tolerance ±20%
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Screw
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
Voltage - Rated 350V
HTS Code8532.22.00
Capacitance 1800μF
Lead Pitch 21.9964mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.866 22.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 350V
Lifetime @ Temp 20000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 2.38mA
Ripple Current5.6A
Polarization Polar
Life (Hours) 20000 hours
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 7.3A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 10.22A @ 10kHz
Diameter 51mm
Height Seated (Max) 3.661 93.00mm
Length 90mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:290 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
LNX2V182MSEF Product Details
LNX2V182MSEF Overview
A full charge has a ripple current of 10.22A @ 10kHz volts.If the charge is low, ripple current is 7.3A @ 120Hz.You should keep the height of the seat (Max) below 3.661 93.00mm.The rated (DC) voltage (URdc) of the device should be set at 350V.If you want high efficiency, you should keep the operating temperature at -25°C~85°C.
LNX2V182MSEF Features
the ripple current is 10.22A @ 10kHz.
the ripple current is 7.3A @ 120Hz.
an operating temperature of -25°C~85°C