25PX220MEFCT16.3X11
25PX220MEFCT16.3X11
25PX220MEFCT16.3X11
Rubycon
PX 220μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 240mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can
SOT-23
25PX220MEFCT16.3X11 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 16 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Series PX
Size / Dimension 0.248Dia 6.30mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
Voltage - Rated 25V
HTS Code8532.24.0060
Capacitance 220μF
Lead Pitch 2.4892mm
Lead Spacing0.098 2.50mm
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Ripple Current240mA
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 240mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 288mA @ 10kHz
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:89936 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
25PX220MEFCT16.3X11 Product Details
25PX220MEFCT16.3X11 Overview
Full charge results in a ripple current of 288mA @ 10kHz.When the charge is at the lowest, the ripple current is 240mA @ 120Hz.The height seated (Max) should be kept below 0.492 12.50mm.Maintaining -55°C~105°C as the operating temperature will maximize efficiency.
25PX220MEFCT16.3X11 Features
the ripple current is 288mA @ 10kHz.
the ripple current is 240mA @ 120Hz.
an operating temperature of -55°C~105°C