USF1C220MDD
USF1C220MDD
USF1C220MDD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 16volts 22uF
SOT-23
USF1C220MDD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 14899 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 15 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -55°C~105°C
Packaging Bulk
Published 2015
Series USF
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 22μF
Voltage - Rated DC 16V
Packing Method TAPE
Lead Pitch 2mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.079 2.00mm
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 3.52μA
Ripple Current 110mA
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Tan Delta 0.14
Impedance 1.7Ohm
Ripple Current @ Low Frequency 55mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 110mA @ 100kHz
Diameter 5mm
Height 7mm
Height Seated (Max) 0.315 8.00mm