UPS2W101MRD
UPS2W101MRD
UPS2W101MRD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 450volts 100uF 25x50 20% 12.5LS
SOT-23
UPS2W101MRD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 1386 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -25°C~105°C
Packaging Bulk
Published 2009
Series UPS
Size / Dimension 0.984Dia 25.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 100μF
Voltage - Rated DC 450V
Terminal Pitch 12.5mm
Lead Pitch 12.4968mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.492 12.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 200V
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 1.9mA
Ripple Current 350mA
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Tan Delta 0.15
Ripple Current @ Low Frequency 350mA @ 120Hz
Diameter 25mm
Height Seated (Max) 2.047 52.00mm
Length 50mm