URS2E680MHD
URS2E680MHD
URS2E680MHD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 250volts 68uF 18x20 20% 7.5LS
SOT-23
URS2E680MHD Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Published 2015
Series URS
Size / Dimension 0.709Dia 18.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 68μF
Voltage - Rated DC 250V
Packing Method TAPE
Lead Pitch 7.5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.295 7.50mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 780μA
Ripple Current490mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 490mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 784mA @ 10kHz
Diameter 18mm
Height 20mm
Height Seated (Max) 0.846 21.50mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:5961 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About URS2E680MHD
The URS2E680MHD from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 250volts 68uF 18x20 20% 7.5LS.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C