UPS2D221MRD6
UPS2D221MRD6
UPS2D221MRD6
Nichicon
SOT-23
UPS2D221MRD6 Datasheet
non-compliant
In-Stock: 2341 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 18 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -40°C~105°C
Packaging Bulk
Published 2009
Series UPS
Size / Dimension 0.787Dia 20.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 220μF
Voltage - Rated DC 200V
Terminal Pitch 10mm
Lead Pitch 10.0076mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.394 10.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 315V
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 1.86mA
Ripple Current 515mA
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 515mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 824mA @ 10kHz
Diameter 20mm
Height 35mm
Height Seated (Max) 1.457 37.00mm
Radiation Hardening No
RoHS Status ROHS3 Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
UPS2D221MRD6 Product Details
UPS2D221MRD6 Overview
A full charge means 824mA @ 10kHz ripple current.If the charge is low, ripple current is 515mA @ 120Hz.You should keep the seated height (Max) below 1.457 37.00mm.Set URdc to 315V as the rated voltage (DC).Rated DC voltage is 200V for this capacitor.High efficiency requires the operating temperature to be -40°C~105°C.
UPS2D221MRD6 Features
the ripple current is 824mA @ 10kHz.
the ripple current is 515mA @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 200V
an operating temperature of -40°C~105°C