UPS1H2R2MDD1TA
UPS1H2R2MDD1TA
UPS1H2R2MDD1TA
Nichicon
Cap Aluminum Lytic 2.2uF 50V 20% (5 X 11mm) Radial 5mm 55mA 2000h 105C Ammo Pack
SOT-23
UPS1H2R2MDD1TA Datasheet
non-compliant
In-Stock: 93463 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -55°C~105°C
Packaging Tape & Box (TB)
Published 2015
Series UPS
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Applications General Purpose
Voltage - Rated 50V
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 2.2μF
Packing Method AMMO PACK
Terminal Pitch 5mm
Lead Pitch 2.0066mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.197 5.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 50V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.004mA
Ripple Current 9.35mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.1
Impedance 4.5Ohm
Ripple Current @ Low Frequency 9.35mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 55mA @ 100kHz
Diameter 5mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
Length 11mm