UPM1V681MHD1TO
UPM1V681MHD1TO
UPM1V681MHD1TO
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 680uF 35V 105c
SOT-23
UPM1V681MHD1TO Datasheet
non-compliant
In-Stock: 5096 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Number of Pins 2
Dielectric Material Aluminium
Operating Temperature -55°C~105°C
Packaging Cut Tape (CT)
Published 1998
Series UPM
Size / Dimension 0.492Dia 12.50mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Capacitance 680μF
Voltage - Rated DC 35V
Packing Method AMMO PACK
Lead Pitch 5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.714mA
Ripple Current 1.37A
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Impedance 36mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 1.41A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.7A @ 10kHz
Dissipation Factor 0.12 %
Diameter 12.5mm
Height 25mm
Height Seated (Max) 1.063 27.00mm