UPM0J122MPD
UPM0J122MPD
UPM0J122MPD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 6.3volts 1200uF 10x20 20% 5LS
SOT-23
UPM0J122MPD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 34565 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -55°C~105°C
Packaging Bulk
Published 2012
Series UPM
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
Number of Terminations 2
Termination Radial
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 1200μF
Voltage - Rated DC 6.3V
Lead Pitch 5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.2268mA
Ripple Current 895mA
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Tan Delta 0.24
Impedance 65mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 930mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.06A @ 10kHz
Diameter 10mm
Height 20mm
Height Seated (Max) 0.866 22.00mm