DCMC692T200BC2B
DCMC692T200BC2B
DCMC692T200BC2B
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
SOT-23
DCMC692T200BC2B Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 15 Weeks
Mount Chassis Mount
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Terminal Shape BINDING POST
Number of Pins 2
Insulation Material PVC
Dielectric MaterialAluminium
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Published 2010
Series DCMC
Size / Dimension 2.000Dia 50.80mm
Tolerance -10% +50%
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Screw
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
Capacitance 6900μF
Voltage - Rated DC 200V
Lead Pitch 22.225mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Length 7.1mm
ESR (Equivalent Series Resistance) 28.5mOhm @ 120Hz
Lead Spacing0.875 22.22mm
Lead Diameter 8 mm
Voltage 200V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 6mA
Ripple Current9.7A
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 9.7A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 12.222A @ 10kHz
Diameter 50.8mm
Height 104.78mm
Height Seated (Max) 4.125 104.78mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:136 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
DCMC692T200BC2B Product Details
DCMC692T200BC2B Overview
Ripple current at full charge is 12.222A @ 10kHz.To perform its function fully, 28.5mOhm @ 120Hz is required to have an equivalent series resistance (ESR).As far as the ripple current is concerned, it is 9.7A @ 120Hz at the lowest charge.It is recommended to keep the height seated (Max) below 4.125 104.78mm.Rated DC voltage of 200V is used to operate this capacitor.High efficiency requires the operating temperature to be -40°C~85°C.
DCMC692T200BC2B Features
the ripple current is 12.222A @ 10kHz.
the ripple current is 9.7A @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 200V
an operating temperature of -40°C~85°C