ECA-1HM2R2
ECA-1HM2R2
ECA-1HM2R2
Panasonic Electronic Components
M 2.2μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 20mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2mm Radial, Can
SOT-23
ECA-1HM2R2 Datasheet PDF
Factory Lead Time 14 Weeks
Contact PlatingTin
Mount PCB, Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Number of Pins 2
Dielectric MaterialAluminium
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Series M
Published 2011
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
Capacitance 2.2μF
Voltage - Rated DC 50V
Voltage - Rated AC 50V
Lead Pitch 2mm
Lead Spacing0.079 2.00mm
Lead Diameter 500 μm
Voltage 50V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 3μA
Ripple Current20mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 20mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 34mA @ 10kHz
Dissipation Factor0.12 %
Lead/Base Style Straight
Diameter 5mm
Height 11mm
Height Seated (Max) 0.472 12.00mm
REACH SVHC No SVHC
Radiation HardeningNo
RoHS StatusRoHS Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:31432 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
ECA-1HM2R2 Product Details
ECA-1HM2R2 Overview
A full charge means 34mA @ 10kHz ripple current.During the lowest charge, ripple current is 20mA @ 120Hz.You should keep the seated height (Max) below 0.472 12.00mm.There is a dissipation factor of 0.12 %.The capacitor operates from 50V DC voltage.There is no voltage rating on this capacitor.When operating at -40°C~85°C, high efficiency can be achieved.
ECA-1HM2R2 Features
the ripple current is 34mA @ 10kHz.
the ripple current is 20mA @ 120Hz.
a dissipation factor of 0.12 %
voltage - Rated DC of 50V
an operating temperature of -40°C~85°C