EEE-HA1E331AP
EEE-HA1E331AP
EEE-HA1E331AP
Panasonic Electronic Components
Cap Aluminum Lytic 330uF 25V 20% (10 X 10.2mm) SMD 340mA 1000h 105C Automotive T/R
SOT-23
EEE-HA1E331AP Datasheet PDF
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Surface Mount
Terminal Shape FLAT
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Surface Mount Land Size 0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingTape & Reel (TR)
Published 2011
Series HA
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
Number of Terminations 2
Termination SMD/SMT
ECCN Code EAR99
Terminal Finish TIN/TIN BISMUTH
Applications Automotive
Capacitance 330μF
Voltage - Rated DC 25V
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Size Code 4141
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 3μA
Ripple Current340mA
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 340mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 578mA @ 10kHz
Dissipation Factor0.16 %
Diameter 10mm
Height 12mm
Height Seated (Max) 0.402 10.20mm
Width 10.3mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusRoHS Compliant
Ratings AEC-Q200
In-Stock:6851 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About EEE-HA1E331AP
The EEE-HA1E331AP from Panasonic Electronic Components is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Cap Aluminum Lytic 330uF 25V 20% (10 X 10.2mm) SMD 340mA 1000h 105C Automotive T/R.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C