UPJ2D330MHD
UPJ2D330MHD
UPJ2D330MHD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 200volts 33uF 16x25 20% 7.5LS
SOT-23
UPJ2D330MHD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 9631 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -40°C~105°C
Packaging Bulk
Published 2012
Series UPJ
Size / Dimension 0.630Dia 16.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 33μF
Voltage - Rated DC 200V
Lead Pitch 7.5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.295 7.50mm
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 364μA
Ripple Current 180mA
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 180mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 288mA @ 10kHz
Diameter 16mm
Height 25mm
Height Seated (Max) 1.043 26.50mm