UPJ1V331MPD
UPJ1V331MPD
UPJ1V331MPD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 35volts 330uF 10x20 20% 5LS
SOT-23
UPJ1V331MPD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 9458 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -55°C~105°C
Packaging Bulk
Published 2008
Series UPJ
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 330μF
Voltage - Rated DC 35V
Lead Pitch 5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 346.5μA
Ripple Current 810mA
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Impedance 96mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 810mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.06A @ 10kHz
Dissipation Factor 0.12 %
Lead/Base Style Straight
Diameter 10mm
Height 20mm
Height Seated (Max) 0.846 21.50mm