160LEX15MEFC10X9
160LEX15MEFC10X9
160LEX15MEFC10X9
Rubycon
CAP ALUM 15UF 20% 160V RADIAL
SOT-23
160LEX15MEFC10X9 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 22 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~125°C
PackagingBulk
Published 2013
Series LEX
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 160V
Capacitance 15μF
Lead Pitch 5.0038mm
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 4000 Hrs @ 125°C
Ripple Current95mA
Polarization Polar
Life (Hours) 4000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 95mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 180mA @ 100kHz
Height Seated (Max) 0.433 11.00mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:11413 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 160LEX15MEFC10X9
The 160LEX15MEFC10X9 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 15UF 20% 160V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C