UMW0J220MDD1TE
UMW0J220MDD1TE
UMW0J220MDD1TE
Nichicon
UMW 22μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 28mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar 1.4986mm Radial, Can
SOT-23
UMW0J220MDD1TE Datasheet
non-compliant
In-Stock: 69943 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 15 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric Material ALUMINUM
Operating Temperature -40°C~85°C
Packaging Tape & Box (TB)
Published 2015
Series UMW
Size / Dimension 0.157Dia 4.00mm
Tolerance ±20%
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Applications Audio
Voltage - Rated 6.3V
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 22μF
Terminal Pitch 5mm
Lead Pitch 1.4986mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.059 1.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 6.3V
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 85°C
Ripple Current 28mA
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 28mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 42mA @ 10kHz
Diameter 4mm
Height Seated (Max) 0.236 6.00mm
Length 5mm
RoHS Status ROHS3 Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
UMW0J220MDD1TE Product Details
UMW0J220MDD1TE Overview
In terms of ripple current, it is 42mA @ 10kHz at full charge.The ripple current at the lowest charge is 28mA @ 120Hz.The height seated (Max) should be kept below 0.236 6.00mm.In order to operate the device at its rated (DC) voltage, the rated voltage (URdc) should be set to 6.3V.High efficiency requires the operating temperature to be -40°C~85°C.
UMW0J220MDD1TE Features
the ripple current is 42mA @ 10kHz.
the ripple current is 28mA @ 120Hz.
an operating temperature of -40°C~85°C