UKL2A2R2MDD
UKL2A2R2MDD
UKL2A2R2MDD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 100volts 2.2uF 85c 5x11 2LS
SOT-23
UKL2A2R2MDD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 51899 items
Specifications
Name Value
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -40°C~85°C
Packaging Bulk
Published 2015
Series UKL
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 2.2μF
Voltage - Rated DC 100V
Packing Method TAPE
Terminal Pitch 2mm
Lead Pitch 2.0066mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.079 2.00mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 440nA
Ripple Current 28mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 28mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 56mA @ 10kHz
Diameter 5mm
Height 11mm
Height Seated (Max) 0.472 12.00mm