UKL1V681MHD
UKL1V681MHD
UKL1V681MHD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 35volts 680uF 85c 16x25 7.5LS
SOT-23
UKL1V681MHD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 10174 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -40°C~85°C
Packaging Bulk
Published 2015
Series UKL
Size / Dimension 0.630Dia 16.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 680μF
Voltage - Rated DC 35V
Packing Method TAPE
Terminal Pitch 7.5mm
Lead Pitch 7.493mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.295 7.50mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 47.6μA
Ripple Current 840mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.12
Ripple Current @ Low Frequency 840mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.26A @ 10kHz
Diameter 16mm
Height 25mm
Height Seated (Max) 1.043 26.50mm