UKL1E101MPDANATD
UKL1E101MPDANATD
UKL1E101MPDANATD
Nichicon
NICHICON UKL1E101MPDANATD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 100UF, 25V, 20%, RADIAL
SOT-23
UKL1E101MPDANATD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 12198 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Number of Pins 2
Dielectric Material Aluminium
Operating Temperature -40°C~105°C
Packaging Tape & Box (TB)
Published 2009
Series UKL
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Capacitance 100μF
Voltage - Rated DC 25V
Packing Method AMMO PACK
Lead Pitch 3.5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.138 3.50mm
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.005mA
Ripple Current 280mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.08
Ripple Current @ Low Frequency 280mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 420mA @ 10kHz
Diameter 8mm
Height 11.5mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm