LNR2C222MSE
LNR2C222MSE
LNR2C222MSE
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 160volts 2200uF 85c 35x80
SOT-23
LNR2C222MSE Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 21 Weeks
Mount Chassis Mount
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Terminal Shape BINDING POST
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-25°C~85°C
PackagingBulk
Published 2009
Series LNR
Size / Dimension 1.378Dia 35.00mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Screw
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 2200μF
Voltage - Rated DC 160V
Lead Pitch 12.7mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.500 12.70mm
Voltage 160V
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 1.77mA
Ripple Current3.2A
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Tan Delta 0.15
Ripple Current @ Low Frequency 3.2A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.84A @ 10kHz
Diameter 35mm
Height 80mm
Height Seated (Max) 3.268 83.00mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:462 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About LNR2C222MSE
The LNR2C222MSE from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 160volts 2200uF 85c 35x80.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C