6.3AX820MEFC8X10.8
6.3AX820MEFC8X10.8
6.3AX820MEFC8X10.8
Rubycon
CAP ALUM 820UF 20% 6.3V RADIAL
SOT-23
6.3AX820MEFC8X10.8 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 28 Weeks
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric MaterialALUMINUM
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Series AX
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Applications General Purpose
Voltage - Rated 6.3V
Capacitance 820μF
Terminal Pitch3.5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.138 3.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 6.3V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current1600mA
Polarization Polar
Impedance42mOhm
Diameter 8mm
Height Seated (Max) 0.484 12.30mm
Length 10.8mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:15063 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 6.3AX820MEFC8X10.8
The 6.3AX820MEFC8X10.8 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 820UF 20% 6.3V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C