400PX2.2MEFCTA8X11.5
400PX2.2MEFCTA8X11.5
400PX2.2MEFCTA8X11.5
Rubycon
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL
SOT-23
400PX2.2MEFCTA8X11.5 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Series PX
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Max Operating Temperature105°C
Min Operating Temperature -40°C
Applications General Purpose
Voltage - Rated 400V
Capacitance 2.2μF
Lead Pitch 3.5052mm
Lead Spacing0.138 3.50mm
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Ripple Current31mA
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 31mA @ 120Hz
Height Seated (Max) 0.512 13.00mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:65137 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 400PX2.2MEFCTA8X11.5
The 400PX2.2MEFCTA8X11.5 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C