UHW1K471MHD
UHW1K471MHD
UHW1K471MHD
Nichicon
UHW 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.2A 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
SOT-23
UHW1K471MHD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 3135 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature -40°C~105°C
Packaging Bulk
Published 2015
Series UHW
Size / Dimension 0.492Dia 12.50mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Applications General Purpose
Voltage - Rated 80V
Capacitance 470μF
Lead Pitch 5.0038mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 10000 Hrs @ 105°C
Ripple Current 1.2A
Polarization Polar
Life (Hours) 10000 hours
Impedance 44mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 1.2A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.4A @ 100kHz
Height Seated (Max) 1.319 33.50mm
RoHS Status ROHS3 Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
UHW1K471MHD Product Details
UHW1K471MHD Overview
During full charge, the ripple current is 2.4A @ 100kHz.If the charge is low, ripple current is 1.2A @ 120Hz.You should keep the seated height (Max) below 1.319 33.50mm.The maximum efficiency can be achieved by maintaining -40°C~105°C as the operating temperature.
UHW1K471MHD Features
the ripple current is 2.4A @ 100kHz.
the ripple current is 1.2A @ 120Hz.
an operating temperature of -40°C~105°C