ECA-1EM331BJ
ECA-1EM331BJ
ECA-1EM331BJ
Panasonic Electronic Components
Cap Aluminum Lytic 330uF 25V 20% (8 X 11.5mm) Radial 3.5mm 390mA 2000h 85C
SOT-23
ECA-1EM331BJ Datasheet PDF
Factory Lead Time 14 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 1997
Series M
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Termination Radial
Max Operating Temperature85°C
Min Operating Temperature -40°C
Applications General Purpose
Voltage - Rated 25V
Capacitance 330μF
Voltage - Rated DC 25V
Lead Pitch 3.5mm
Lead Spacing0.138 3.50mm
Lead Diameter 600 μm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current390mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 390mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 663mA @ 10kHz
Dissipation Factor0.16 %
Lead/Base Style Straight
Diameter 8mm
Height 11.5mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
Length 11.5mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusRoHS Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:87115 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About ECA-1EM331BJ
The ECA-1EM331BJ from Panasonic Electronic Components is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Cap Aluminum Lytic 330uF 25V 20% (8 X 11.5mm) Radial 3.5mm 390mA 2000h 85C.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C