63YXG820MEFC18X25
63YXG820MEFC18X25
63YXG820MEFC18X25
Rubycon
YXG 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 894mA 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
SOT-23
63YXG820MEFC18X25 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 18 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Series YXG
Published 2008
Size / Dimension 0.709Dia 18.00mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
HTS Code8532.24.0060
Capacitance 820μF
Voltage - Rated DC 63V
Lead Pitch 7.493mm
Lead Spacing0.295 7.50mm
Lifetime @ Temp 6000 Hrs @ 105°C
Ripple Current894mA
Polarization Polar
Life (Hours) 6000 hours
Impedance57mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 894mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.49A @ 100kHz
Diameter 18mm
Height 25mm
Height Seated (Max) 1.063 27.00mm
REACH SVHC No SVHC
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:5597 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
63YXG820MEFC18X25 Product Details
63YXG820MEFC18X25 Overview
As far as the ripple current is concerned, it is 1.49A @ 100kHz at full charge.As far as the ripple current is concerned, it is 894mA @ 120Hz at the lowest charge.The height seated (Max) should be kept below 1.063 27.00mm.This capacitor operates from a voltage - Rated DC of 63V.The operating temperature should be maintained at -40°C~105°C for high efficiency.
63YXG820MEFC18X25 Features
the ripple current is 1.49A @ 100kHz.
the ripple current is 894mA @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 63V
an operating temperature of -40°C~105°C