50NA4.7MEFC5X11
50NA4.7MEFC5X11
50NA4.7MEFC5X11
Rubycon
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL
SOT-23
50NA4.7MEFC5X11 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 16 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Series NA
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Max Operating Temperature85°C
Min Operating Temperature -40°C
Applications General Purpose
Voltage - Rated 50V
Capacitance 4.7μF
Voltage - Rated DC 50V
Lead Pitch 2.0066mm
Lead Spacing0.079 2.00mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current35mA
Polarization Bi-Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 35mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 52.5mA @ 10kHz
Diameter 5mm
Height 11mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
REACH SVHC Unknown
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:17580 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 50NA4.7MEFC5X11
The 50NA4.7MEFC5X11 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C