UHE1C562MHD
UHE1C562MHD
UHE1C562MHD
Nichicon
UHE 5600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.61A 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
SOT-23
UHE1C562MHD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 5609 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -40°C~105°C
Packaging Bulk
Series UHE
Published 2004
Size / Dimension 0.630Dia 16.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 5600μF
Voltage - Rated DC 16V
Packing Method TAPE
Terminal Pitch 7.5mm
Lead Pitch 7.493mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.295 7.50mm
Lifetime @ Temp 10000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 896μA
Ripple Current 3.61A
Polarization Polar
Life (Hours) 10000 hours
Tan Delta 0.16
Impedance 15mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 2.888A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.61A @ 100kHz
Diameter 16mm
Height 35.5mm
Height Seated (Max) 1.398 35.50mm
Radiation Hardening No
RoHS Status ROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
UHE1C562MHD Product Details
UHE1C562MHD Overview
At full charge, the ripple current is 3.61A @ 100kHz.The ripple current is 2.888A @ 120Hz at the lowest charge.It is recommended to keep the height seated (Max) below 1.398 35.50mm.The capacitor operates at a voltage of 16V - Rated DC.For high efficiency, the operating temperature should be -40°C~105°C.
UHE1C562MHD Features
the ripple current is 3.61A @ 100kHz.
the ripple current is 2.888A @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 16V
an operating temperature of -40°C~105°C