UHE1A562MHD6TN
UHE1A562MHD6TN
UHE1A562MHD6TN
Nichicon
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL
SOT-23
UHE1A562MHD6TN Datasheet
non-compliant
In-Stock: 5657 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Package / Case Radial, Can
Dielectric Material ALUMINUM
Operating Temperature -40°C~105°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Published 2015
Series UHE
Size / Dimension 0.630Dia 16.00mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
Voltage - Rated 10V
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 5600μF
Terminal Pitch 7.5mm
Lead Pitch 7.493mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.295 7.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 10V
Lifetime @ Temp 8000 Hrs @ 105°C
Ripple Current 2.344A
Polarization Polar
Life (Hours) 8000 hours
Impedance 21mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 2.344A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.93A @ 100kHz
Diameter 16mm
Height Seated (Max) 1.063 27.00mm
Length 25mm