UCD1V681MNQ1MS
UCD1V681MNQ1MS
UCD1V681MNQ1MS
Nichicon
SOT-23
UCD1V681MNQ1MS Datasheet
non-compliant
In-Stock: 3723 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 24 Weeks
Contact Plating Tin
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Terminal Shape FLAT
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Surface Mount Land Size 0.535Lx0.535W 13.60mmx13.60mm
Operating Temperature -55°C~105°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Published 2009
Series UCD
Size / Dimension 0.492Dia 12.50mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination SMD/SMT
ECCN Code EAR99
Applications Automotive
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 680μF
Voltage - Rated DC 35V
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Size Code 5454
Voltage 35V
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 3μA
Ripple Current 1.1A
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Impedance 80mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 550mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.1A @ 100kHz
Dissipation Factor 0.12 %
Diameter 12.5mm
Height 13.5mm
Height Seated (Max) 0.571 14.50mm
Length 14.6mm
Width 13.6mm
Radiation Hardening No
RoHS Status ROHS3 Compliant
Ratings AEC-Q200
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
UCD1V681MNQ1MS Product Details
UCD1V681MNQ1MS Overview
Full charge should result in a ripple current of 1.1A @ 100kHz.In the lowest charge, the ripple current is 550mA @ 120Hz.Sitting height should not exceed 0.571 14.50mm (Max).Basically, it has a dissipation factor of 0.12 %.Voltage - Rated DC of 35V is required to operate this capacitor.The maximum efficiency can be achieved by maintaining -55°C~105°C as the operating temperature.
UCD1V681MNQ1MS Features
the ripple current is 1.1A @ 100kHz.
the ripple current is 550mA @ 120Hz.
a dissipation factor of 0.12 %
voltage - Rated DC of 35V
an operating temperature of -55°C~105°C