UPM1C391MPD
UPM1C391MPD
UPM1C391MPD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 16volts 390uF 8x20 20% 3.5LS
SOT-23
UPM1C391MPD Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 20 Weeks
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingBulk
Published 2015
Series UPM
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
Number of Terminations 2
Termination Radial
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 390μF
Voltage - Rated DC 16V
Lead Pitch 3.5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.138 3.50mm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 187.2μA
Ripple Current570mA
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Tan Delta 0.16
Impedance100mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 570mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 730mA @ 10kHz
Diameter 8mm
Height 20mm
Height Seated (Max) 0.846 21.50mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:34292 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UPM1C391MPD
The UPM1C391MPD from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 16volts 390uF 8x20 20% 3.5LS.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C