10NW710MEFC4X7
10NW710MEFC4X7
10NW710MEFC4X7
Rubycon
CAP ALUM 10UF 20% 10V RADIAL
SOT-23
10NW710MEFC4X7 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 16 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Published 2012
Series NW7
Size / Dimension 0.157Dia 4.00mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Applications General Purpose
Capacitance 10μF
Voltage - Rated DC 10V
Reach Compliance Code unknown
Lead Pitch 1.4986mm
Lead Spacing0.059 1.50mm
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 85°C
Ripple Current23mA
Polarization Bi-Polar
Life (Hours) 1000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 23mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 34.5mA @ 10kHz
Diameter 4mm
Height 7mm
Height Seated (Max) 0.315 8.00mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:120220 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 10NW710MEFC4X7
The 10NW710MEFC4X7 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 10UF 20% 10V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C