EEU-FS2A680B
EEU-FS2A680B
EEU-FS2A680B
Panasonic Electronic Components
FS 68μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can
SOT-23
EEU-FS2A680B Datasheet PDF
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingCut Tape (CT)
Series FS
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
Voltage - Rated 100V
Capacitance 68μF
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 8000 Hrs @ 105°C
Polarization Polar
Impedance72mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 651mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 930mA @ 100kHz
Height Seated (Max) 0.689 17.50mm
RoHS StatusRoHS Compliant
In-Stock:7105 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
EEU-FS2A680B Product Details
EEU-FS2A680B Overview
Full charge should result in a ripple current of 930mA @ 100kHz.When the battery is charged to its lowest level, the ripple current is 651mA @ 120Hz.Keep your seated height below 0.689 17.50mm.For high efficiency, the operating temperature should be -40°C~105°C.
EEU-FS2A680B Features
the ripple current is 930mA @ 100kHz.
the ripple current is 651mA @ 120Hz.
an operating temperature of -40°C~105°C