LNY2V332MSEF
LNY2V332MSEF
LNY2V332MSEF
Nichicon
LNY 3300μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 13.8A 2.008Dia 51.00mm -40°C~85°C Polar 21.9964mm Radial, Can - Screw Terminals
SOT-23
LNY2V332MSEF Datasheet
non-compliant
In-Stock: 163 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 21 Weeks
Mount Chassis Mount
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Terminal Shape BINDING POST
Number of Pins 2
Dielectric Material Aluminium
Operating Temperature -40°C~85°C
Packaging Bulk
Published 2009
Series LNY
Size / Dimension 2.008Dia 51.00mm
Tolerance ±20%
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Screw
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Aluminum (Al)
Applications General Purpose
Capacitance 3300μF
Voltage - Rated DC 350V
Lead Pitch 21.9964mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.866 22.00mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 3.22mA
Ripple Current 13.8A
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 13.8A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 19.32A @ 10kHz
Diameter 51mm
Height 105mm
Height Seated (Max) 4.134 105.00mm
RoHS Status ROHS3 Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
LNY2V332MSEF Product Details
LNY2V332MSEF Overview
Full charge should result in a ripple current of 19.32A @ 10kHz.As far as the ripple current is concerned, it is 13.8A @ 120Hz at the lowest charge.The height seated (Max) should be kept below 4.134 105.00mm.Voltage - Rated DC of 350V controls this capacitor.If you want high efficiency, you should keep the operating temperature at -40°C~85°C.
LNY2V332MSEF Features
the ripple current is 19.32A @ 10kHz.
the ripple current is 13.8A @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 350V
an operating temperature of -40°C~85°C