LNU2G562MSEG
LNU2G562MSEG
LNU2G562MSEG
Nichicon
Capacitor, ALUM CAN CAP 400V 5600UF 20%
SOT-23
LNU2G562MSEG Datasheet
non-compliant
In-Stock: 121 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 21 Weeks
Mount Chassis Mount
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -40°C~105°C
Packaging Bulk
Published 2009
Series LNU
Size / Dimension 2.500Dia 63.50mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Screw
Applications General Purpose
Capacitance 5600μF
Voltage - Rated DC 400V
Lead Pitch 28.6004mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 1.126 28.60mm
Voltage 400V
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 4.49mA
Ripple Current 17.7A
Test Frequency 120Hz
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 17.7A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 24.78A @ 10kHz
Diameter 63.5mm
Height 135mm
Height Seated (Max) 5.433 138.00mm