LKG2A222MESCCK
LKG2A222MESCCK
LKG2A222MESCCK
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 2200uF 100 Volts 20% Tol.
SOT-23
LKG2A222MESCCK Datasheet
non-compliant
In-Stock: 625 items
Specifications
Name Value
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Weight 76.499997g
Operating Temperature -40°C~85°C
Packaging Bulk
Published 2016
Series LKG
Size / Dimension 1.378Dia 35.00mm
Tolerance ±20%
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 2200μF
Voltage - Rated DC 100V
Lead Pitch 10mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 1.4mA
Ripple Current 4.75A
Polarization Polar
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 4.75A @ 120Hz
Diameter 35mm
Height Seated (Max) 2.047 52.00mm
Length 50mm