LKG1H222MESACK
LKG1H222MESACK
LKG1H222MESACK
Nichicon
LKG 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.65A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
SOT-23
LKG1H222MESACK Datasheet
non-compliant
In-Stock: 2193 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Surface Mount NO
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -40°C~85°C
Packaging Bulk
Series LKG
Size / Dimension 0.984Dia 25.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e4
Pbfree Code yes
Part Status Active
Number of Terminations 2
Termination Snap in
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Gold (Au)
Applications Audio
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 2200μF
Voltage - Rated DC 50V
Lead Pitch 10mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.394 10.00mm
Lead Diameter 800 μm
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 990μA
Ripple Current 2.65A
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Tan Delta 0.22
Ripple Current @ Low Frequency 2.65A @ 120Hz
Diameter 25mm
Height Seated (Max) 2.047 52.00mm
Length 50mm
RoHS Status RoHS Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
LKG1H222MESACK Product Details
LKG1H222MESACK Overview
When the charge is lowest, the ripple current is 2.65A @ 120Hz.Sitting height should not exceed 2.047 52.00mm (Max).The capacitor operates at a voltage of 50V - Rated DC.It is recommended that the operating temperature be kept at -40°C~85°C to achieve high efficiency.
LKG1H222MESACK Features
the ripple current is 2.65A @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 50V
an operating temperature of -40°C~85°C