LGL2W391MELC30
LGL2W391MELC30
LGL2W391MELC30
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 450volts 390uF Ultra Small Sz
SOT-23
LGL2W391MELC30 Datasheet
non-compliant
In-Stock: 577 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -25°C~105°C
Packaging Bulk
Published 2009
Series LGL
Size / Dimension 1.378Dia 35.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Snap in
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 390μF
Voltage - Rated DC 450V
Lead Pitch 10mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.394 10.00mm
Lead Diameter 800 μm
Voltage 450V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 1.25mA
Ripple Current 1.28A
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 1.28A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.8304A @ 50kHz
Diameter 35mm
Height 30mm
Height Seated (Max) 1.260 32.00mm