LASW6121MELZ35
LASW6121MELZ35
LASW6121MELZ35
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 400V 120UF 20%
SOT-23
LASW6121MELZ35 Datasheet
non-compliant
In-Stock: 2303 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Snap in
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Number of Pins 2
Operating Temperature -25°C~105°C
Packaging Bulk
Series LAS
Size / Dimension 0.866Dia 22.00mm
Tolerance ±20%
Part Status Active
Termination Snap in
Applications General Purpose
Capacitance 120μF
Voltage - Rated DC 420V
Lead Pitch 10mm
Lead Spacing 0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 670μA
Ripple Current 750mA
Test Frequency 120Hz
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 750mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 862.5mA @ 10kHz
Diameter 22mm
Height Seated (Max) 1.457 37.00mm