BZM27/B0620/63B
BZM27/B0620/63B
BZM27/B0620/63B
Bulgin
AC Power Entry Modules C14-IEC INLET DP SW GRN PWR MODULE
SOT-23
BZM27/B0620/63B Datasheet
non-compliant
In-Stock: 3438 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 24 Weeks
Mount Panel, Snap in
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Package / Case Module
Packaging Bulk
Published 2015
Series Polysnap® BZM
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Termination Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Connector Type Receptacle, Male Blades - Module
Number of Positions 3
Gender Male
Voltage - Rated 250V
Additional Feature STANDARDS: UL; VDE; CSA
MIL Conformance NO
DIN Conformance NO
IEC Conformance NO
Option GENERAL PURPOSE
Total Number of Contacts 3
Depth 66.7mm
Current Rating 10A
Approval Agency CSA, ENEC, UL, VDE
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 54.90mm x 21.30mm
Connector Style IEC 320-C14
Current 6A
Current - UL 15A
Voltage - IEC 250VAC
Filter Type Filtered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
Accomodates a Fuse No
Switch Features Switch On-Off, Illuminated
Height 24mm
Width 48.5mm
Panel Thickness 0.059 1.50mm