701W-20/45
701W-20/45
701W-20/45
Qualtek
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
SOT-23
701W-20/45 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 20 Weeks
Mount Panel, Snap in
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
PackagingBulk
Published 2007
Series 701W
Part StatusActive
Termination Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Connector Type Receptacle, Male Blades
Number of Positions 3
Approval Agency CSA, UL, VDE
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 27.20mm x 19.80mm
Connector Style IEC 320-C14
Current 15A
Voltage - IEC 250VAC
Filter Type Unfiltered - Commercial
Current - IEC 10A
Accomodates a Fuse No
Panel Thickness 0.079 2.00mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:1487 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 701W-20/45
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C