65-BSF-060-5-12
65-BSF-060-5-12
65-BSF-060-5-12
API Technologies Corp
Power Entry Module Filtered M 3 POS 125VAC 6A Switch/Fuse ST 1 Port
SOT-23
65-BSF-060-5-12 Datasheet PDF
Termination Solder Eyelet
Number of Positions 3
Max Operating Temperature85°C
Min Operating Temperature -25°C
Orientation Straight
Depth 57.8mm
Approval Agency CSA, TUV, UL
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 29.50mm x 61.00mm
Max Voltage Rating (AC) 125V
Max Current Rating 6A
Number of Ports1
Current 6A
Voltage - UL 125VAC
Fuse Holder, DrawerDrawer Included
Length 65mm
RoHS StatusRoHS Compliant
In-Stock:3838 items
About 65-BSF-060-5-12
The 65-BSF-060-5-12 from API Technologies Corp is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Power Entry Module Filtered M 3 POS 125VAC 6A Switch/Fuse ST 1 Port.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C