770W-X2/09
770W-X2/09
770W-X2/09
Qualtek
PWR ENT RCPT IEC320-C8 PNL SLDR
SOT-23
770W-X2/09 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 20 Weeks
Mount Panel, Snap in, Through Hole
Mounting Type Panel Mount, Snap-In; Through Hole, Right Angle
PackagingBulk
Published 2001
Series 770W
Part StatusActive
Termination Solder
Connector Type Receptacle, Male Pins
Number of Positions 2
Gender Male
Approval Agency CSA, UL, VDE
Connector Style IEC 320-C8, Non-Polarized
Voltage - IEC 250VAC
Filter Type Unfiltered - Commercial
Current - IEC 2.5A
Accomodates a Fuse No
Panel Thickness 0.098 2.50mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:1180 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 770W-X2/09
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C