723A-10/63
723A-10/63
723A-10/63
Qualtek
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
SOT-23
723A-10/63 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Mount Panel, Snap in
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
PackagingBulk
Published 2007
Series 723A
Part StatusObsolete
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
Termination Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Connector Type Receptacle, Male Blades - Module
Number of Positions 3
Approval Agency CSA, UL, VDE
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 27.30mm x 31.12mm
Connector Style IEC 320-C14
Voltage - IEC 250VAC
Filter Type Unfiltered - Commercial
Current - IEC 10A
Accomodates a Fuse Yes (Fuse Not Included)
Fuse Yes
Fuse Holder, DrawerFuse Holder, Twin Fused
Panel Thickness 0.039 1.00mm
Material Flammability Rating UL94 V-0
RoHS StatusROHS3 Compliant
Flammability Rating UL94 V-0
Lead Free Lead Free
In-Stock:1329 items
About 723A-10/63
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C