5CEFA7F27C7N
5CEFA7F27C7N
5CEFA7F27C7N
Intel
2mm mm FPGAs Cyclone? V E Series 672-BGA 1mm mm 672
SOT-23
5CEFA7F27C7N Datasheet
non-compliant
In-Stock: 1880 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 8 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 672-BGA
Surface Mount YES
Operating Temperature 0°C~85°C TJ
Packaging Tray
Published 2018
Series Cyclone® V E
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Number of Terminations 672
HTS Code 8542.39.00.01
Subcategory Field Programmable Gate Arrays
Technology CMOS
Voltage - Supply 1.07V~1.13V
Terminal Position BOTTOM
Terminal Form BALL
Peak Reflow Temperature (Cel) NOT SPECIFIED
Supply Voltage 1.1V
Terminal Pitch 1mm
[email protected] Reflow Temperature-Max (s) NOT SPECIFIED
Base Part Number 5CEFA7
JESD-30 Code S-PBGA-B672
Number of Outputs 336
Qualification Status Not Qualified
Power Supplies 1.11.2/3.32.5V
Number of I/O 336
Number of Inputs 336
Programmable Logic Type FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Logic Elements/Cells 149500
Total RAM Bits 7880704
Number of LABs/CLBs 56480
Height Seated (Max) 2mm
Length 27mm
Width 27mm
RoHS Status RoHS Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
5CEFA7F27C7N Product Details
5CEFA7F27C7N Overview
Fpga chips is supplied in the 672-BGA package. There are FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY transistors in this type of FPGA. A total of 336 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. The basic building blocks of logic contain 149500 logic elements/cells. The supply voltage is 1.1V volts. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGAs includes this part. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 1.07V~1.13V. FPGAs belonging to the Cyclone? V E series are a type of FPGA that belong to the Cyclone? V E series of FPGAs. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin 0°C~85°C TJ when the device is operating. In this device, 336 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. The total number of terminations is 672. Having a RAM bit size of 7880704 means that this device will offer you a lot of memory. In order to find related parts, use the part number 5CEFA7 as a base. This FPGA is built as an array of 56480 LABs/CLBs. It is powered by a 1.11.2/3.32.5V battery, which can be purchased separately.