Welcome to Hotenda.com Online Store!

CD74AC175M96G4
Texas Instruments
1.5V~5.5V 100MHz 4 Bit D-Type Flip Flop DUAL 74AC175 16 Pins 74AC Series 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
SOT-23
CD74AC175M96G4 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 days ago) |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 141.690917mg |
| Operating Temperature | -55°C~125°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74AC |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | D-Type |
| Subcategory | FF/Latches |
| Packing Method | TR |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 1.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 74AC175 |
| Function | Master Reset |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Differential |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 3.3/5V |
| Load Capacitance | 50pF |
| Output Current | 24mA |
| Number of Bits | 4 |
| Clock Frequency | 100MHz |
| Propagation Delay | 153 ns |
| Quiescent Current | 8μA |
| Turn On Delay Time | 3.1 ns |
| Family | AC |
| Current - Output High, Low | 24mA 24mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 12.2ns @ 5V, 50pF |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Input Capacitance | 10pF |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 0.08mA |
| Number of Input Lines | 4 |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| Height | 1.75mm |
| Length | 9.9mm |
| Width | 3.91mm |
| Thickness | 1.58mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.754046 | $0.754046 |
| 10 | $0.711364 | $7.11364 |
| 100 | $0.671098 | $67.1098 |
| 500 | $0.633111 | $316.5555 |
| 1000 | $0.597275 | $597.275 |
Similar Logic - Flip Flops from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
