Welcome to Hotenda.com Online Store!

STM32F101RFT6
STMicroelectronics
768KB 768K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller STM32F1 Series STM32F101 64 Pin 36MHz 2.4V 64-LQFP
SOT-23
STM32F101RFT6 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F1 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 2.4V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 36MHz |
| Base Part Number | STM32F101 |
| Pin Count | 64 |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Interface | I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 768kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 51 |
| RAM Size | 80K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Peripherals | DMA, PDR, POR, PVD, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 768KB 768K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 41mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 16x12b; D/A 2x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 12 |
| Core Architecture | ARM |
| Number of Programmable I/O | 112 |
| Number of ADC Channels | 16 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 3 |
| Height | 1.45mm |
| Length | 10.2mm |
| Width | 10.2mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $8.00000 | $8 |
| 10 | $7.22600 | $72.26 |
| 160 | $5.98275 | $957.24 |
| 640 | $5.20970 | $3334.208 |
The STM32F101xF and STM32F101xG access line series integrates a high-performance ARM Cortex - M3 32-bit RISC core running at 36 MHz, high-speed embedded memory (SRAM with up to 1 MB and 80K bytes of flash memory), and a variety of enhanced Igamo and peripherals connected to two APB buses. All devices offer a 12-bit ADC, ten universal 16-bit timers, and standard and advanced communication interfaces: up to two I2C, three SPI and five USART. The STM32F101xx XL density access line series operates in the temperature range of-40 to + 85 °C with a power supply voltage of 2.0 to 3.6V. A comprehensive set of power-saving modes allows the design of low-power applications.
? Core: ARM? 32-bit Cortex?-M3 CPU with MPU
– 36 MHz maximum frequency,
1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1)
performance
– Single-cycle multiplication and hardware
division
? Memories
– 768 Kbytes to 1 Mbyte of Flash memory
(dual bank with read-while-write capability)
– 80 Kbytes of SRAM
– Flexible static memory controller with 4
Chip Select. Supports Compact Flash,
SRAM, PSRAM, NOR and NAND
memories
– LCD parallel interface, 8080/6800 modes
? Clock, reset and supply management
– 2.0 to 3.6 V application supply and I/Os
– POR, PDR, and programmable voltage
detector (PVD)
– 4-to-16 MHz crystal oscillator
– Internal 8 MHz factory-trimmed RC
– Internal 40 kHz RC with calibration
capability
– 32 kHz oscillator for RTC with calibration
? Low power
– Sleep, Stop and Standby modes
– VBAT supply for RTC and backup registers
? 1 x 12-bit, 1 μs A/D converters (up to 16
channels)
– Conversion range: 0 to 3.6 V
– Temperature sensor
? 2 × 12-bit D/A converters
? DMA
– 12-channel DMA controller
– Peripherals supported: timers, ADC, DAC,
SPIs, I2Cs and USARTs
? Up to 112 fast I/O ports
medical and handheld equipment
PCperipherals and gaming
GPS platforms
industrial applications
PLC
Printers
scanners
alarm systems
power meters
video intercom
Similar Embedded - Microcontrollers from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
